Potah, přebal, přebalová páska.

Dopředu si promyslete pro koho je kniha určena a jak ji chcete prodávat? Hodnotná díla mohou být nejenom v tuhých deskách s plátnem či papírovým potahem, ale mohou mít kupříkladu i přebal a pásku z papíru či jiného substrátu. Vše může být provedeno v kvalitním plnobarevném tisku, s tepelnou ražbou nebo parciálním lakem.

Pro příklad si vyberme třeba tuhou knižní vazbu v ČR nejčastěji označovanou jako V8. Tuhé desky, do kterých je prostřednictvím předsádek vlepen šitý knižní blok, mohou být provedeny: a) s nekombinovaným potahem (V8), tj. vazba s celistvým plátěným potahem, b) s papírovým avšak laminovaným potahem (V8a), c) pouze s papírovým potahem (V8b) a d) s potahem z jiného (ne běžně využívaného knihařského) materiálu(V8c).

V případě typického zpracování V8, tedy s celoplátěným potahem, je vhodné knihu opatřit i papírovým přebalem a pro obchodní účely i přebalovou páskou.

Papírový přebal může knihu nejenom ochránit, ale dát zcela nový prostor pro textovou i vizuální prezentaci samotného obsahu díla. Přebaly jsou mnohdy opatřeny různými druhy zušlechtění. Při návštěvě některé z prodejen knih je možné spatřit snad veškeré technologické varianty – tepelná ražba 2D nebo 3D (technika embossing při níž docílíte vytvoření vystouplého reliéfu na daném podkladu), transparentní 2D či 3D laky, 2D či 3D parciální studenou ražbu, speciální efekty prováděné transparentními laky jako např. matný lak, lesklý lak či drip-off efekty (simulace různých struktur v podobě různě hrubého písku). Každá z výše uvedených technologií má svůj dokonalý vizuální efekt, který může kupujícího, resp. potenciálního čtenáře motivovat knihu vzít do ruka a zkoumat její obsahu.

Papírová přebalová páska (anglicky Dust Jacket) je především obchodním prvkem. Obsah přebalové pásky je většinou obchodní. Může tedy zaujmout svým grafickým provedením a tudíž i použitím efektního technologického zpracování. Vše by mělo mít jediný záměr, tj. zaujmout kupujícího a na první dobrou mu dát indicii o obsahu knihy atraktivní formou.

zpracoval: Typodesign, s.r.o.