Tuhá vazba V8

Tuhé knižní vazby

Díky své odolnosti jsou určeny pro dlouhodobé užívání všude tam, kde se předpokládá větší namáhání vazby a kde je třeba uplatnit elegantní vzhled knihy. Jsou charakteristické tím, že knižní blok, vytvořený šitím (nití nebo tavnou nití) nebo lepením, je zavěšen do tuhých desek vyrobených z lepenky, případně z plastu. Spojení knižního bloku s deskami zajišťují předsádky přilepené v celé ploše k vnitřní straně desek, případně je pevnost zavěšení ještě podpořena přilepením dutinkou ve hřbetě. Tuhé vazby byly bývalou ČSN normou děleny do třech skupin – V7 (vazba s kombinovaným potahem – plátnem potažený hřbet a ostatní plocha opatřena potahovým papírem), V8 ( vazba s nekombinovaným potahem, potažena zpravidla jedním potahem – plátno, potahový papír s celoplošným lakem nebo s celoplošnou laminací) a V9 (vazba s deskami z plastů).

Knižní vazba V8

Tato vazba patří mezi technologicky nejnáročnější, ale je konstrukčně nejpevnější a poskytuje dlouhou životnost knižnímu bloku, zvyšuje atraktivitu a často také komfort při používání, především listování a prohlížení, publikace. Právě pro tyto vlastnosti se hodí jako vazba pro krásnou literaturu, obrazové publikace či exkluzivní tituly. Publikace v této vazbě se skládá z knižního bloku s různě tvarovaným hřbetem, pevných desek a spojovacího materiálu pro blok a desky, tzv. předsádky. Knihy mohou být opatřeny i přebalem, přebalovou páskou a stužkovou nebo papírovou záložkou.

Knižní blok pro vazbu V8

Vytváření knižního bloku je podobné jako u jiných druhů vazeb. První možností je snést jednotlivé listy a složky (až 32stránkové) na sebe a celý blok zalepit ve hřbetu tavným nebo polyuretanovým (PUR) lepidlem. Druhou možností je připravit ve skládacím stroji vícestránkové složky a před posledním lomem využít šití tavnou nití, které složku uprostřed prošije nití, na jejímž povrchu je tavné lepidlo. Třetím a nejnákladnějším způsobem přípravy knižního bloku je šití jednotlivých složek k sobě na šicích strojích tzv. knižním stehem. Sešitý knižní blok je ve hřbetě ještě zaklížen, oblepen gázou a připevněn ozdobným kapitálkem.

Zpracování desek pro vazbu V8

Desky jsou většinou vyráběny ze šedé strojní lepenky a oblepovány různými potahovými materiály. Ten je celoplošně nalepen na vnější stranu desek a přesahující chlopně jsou ohrnuty na vnitřní stranu. Desky jsou následně celoplošně zalisovány. Předsádka zajišťuje spojení knižního bloku s deskami, je na své vnitřní straně přilepena pásem lepidla ke knižnímu bloku a vnější je strana pak celoplošně nalepena na vnitřní strany knižních desek. Následuje zavěšování, kde dochází ke spojení knižních desek a knižního bloku s pomocí předsádek.