Měkká vazba V4

Měkká knižní vazba se šitým knižním blokem V4

Knižní vazba V4 se svými parametry blíží tuhé knižní vazbě V8. Jednotlivé bloky jsou sešity niťovkou a ty pak sešity nebo slepeny a následně zavěšeny do měkké obálky. Na první pohled kniha vypadá jako klasická „brožovaná“ vazba V2 v měkkých deskách, díky prošití bloku je ale nesrovnatelně odolnější a kvalitnější. Vazba je vhodná zejména pro knihy, u nichž je vyžadována delší životnost a z různých
důvodů nelze využít tuhou knižní vazbu, jako jsou například velké katalogy, atlasy, odborná periodika zásadnější povahy atd.

Knižní blok V4

Jedná se o brožuru, kdy je knižní blok složený z několika knižních složek šitých nitěmi nebo tavnými nitěmi a následně zaklížen a zavěšen do papírové obálky, která bývá obvykle povrchově upravena. Po zavěšení je brožura oříznuta po třech stranách.

Při výrobě měkké vazby V4 jsou knižní složky buď sešity ve hřbetě tavnou nití a poté sneseny, nebo napřed sneseny a následně klasicky sešity na niťošičce. Takto získané knižní bloky jsou potom ve hřbetě zalepeny a bez použití gázu zavěšeny do obálky. Tloušťka hřbetu knižního bloku by se u tohoto typu vazby měla pohybovat od 5 do 50 mm.

Vlákno textového papíru i kartonu obálky by mělo být, stejně jako u předchozích typů vazeb, souběžné se hřbetem brožury, obálka by na vnitřní straně neměla být leštěná (kalandrovaná), lakovaná nebo laminovaná a tisk by neměl přesahovat do rýhování, což ovšem neplatí při použití lepidel na polyuretanové bázi. Na papír použitý na tisk textu nejsou kladeny žádné zvláštní požadavky, ale jeho plošná hmotnost by neměla přesáhnout 100 g/m², u složek šitých tavnou nití potom 90 g/m².

Obálka knižní vazby V4

Obálka je z papíru s vyšší plošnou hmotností 250-350 g/m2. Může být zušlechtěna ochrannou laminací, UV lakem, ražbou, slepotiskem nebo jinak. Obálka může být i předem potažena hladkým plátnem nebo jiným potahovým materiálem, čímž vznikne lehká, velmi pevná měkká vazba. Podle zvyklostí by měla být bez záložek, 4× rýhovaná a při zavěšování musí být přilepena v celé ploše mezi první a čtvrtou rýhou. Obálku lze vylepšit klopami s různou délkou přesahu a hloubkou založení.

Tloušťka knižního bloku

Na výrobu brožur s vazbou V4 je možné využít automatické linky určené na výrobu lepených měkkých vazeb V2. Musí ale být odstaven agregát na frézování hřbetu knižních bloků. Pro dosažení větší pevnosti této vazby je doporučováno oblepení hřbetu knižního bloku proužkem papíru nebo plátna s přesahem na obě strany v šířce 1,5 –2 cm.

Lepidla

Knihy, které mají vydržet déle nebo které mají listy vyrobené ze silných papírů, je doporučeno tavné lepidlo PUR (polyuretanové lepidlo). Pro obyčejné knihy, brožury či manuály používáme levnější lepidla Hot Melt.